سم چینی گوسفند

آموزش سم چینی گوسفند | آشنایی با بیماری گندیدگی سم گوسفند

روش صحیح چیدن سم گوسفند به شکلی انجام می شود؟

یکی از سخت ترین اما ضروری ترین وظایف هر دامدار یا پرورش دهنده‌ی گوسفند، کوتاه کردن یا چیدن سم گوسفندان می باشد. اگر به تازگی شروع به دامپروری کرده‌اید و یا در گذشته به دلیل نداشتن این مهارت مهم، موضوع سم چینی گوسفند های گله خود را به شخص دیگری واگذار می کردید، زمان آن فرا رسیده برای کاهش هزنیه ها و حفظ سلامت گله خود مهارت سم چینی گوسفند را بیاموزید.

در این مقاله توضیح خواهیم داد که چگونه قدم به قدم می توانید به بهترین شکل ممکن سم این حیوانات پرفایده را کوتاه کنید اما قبل از آن به بررسی این مورد که هر چند وقت یکبار باید سم گوسفندان را کوتاه کرد، می پردازیم.

پاسخ قطعی برای این سوال معمولا وجود ندارد. چون بسته به شرایط مختلف سرعت رشد سم گوسفند در هر نژاد متفاوت است. به طور کلی تعداد دفعاتی که باید سم گوسفند را چید، می تواند تحت تاثیر عوامل زیادی باشد.

آموزش سم چینی گوسفندان

برای گوسفندانی که در میحط های مرطوب که در آن سنگ ها یا سطوح سخت زیادی برای ساییدگی سم وجود ندارد، غالبا سم بیشتر کوتاه می شود. ولی اگر در زمین های خشک و صخره ای گله خود را نگهداری می کنید و یا برای چرا حرکت می دهید، ممکن است لازم باشد یک یا دو بار در سال این عملیات را انجام دهید.

بهترین راهکار برای تشخیص این مورد این است که سم گوسفندان گله خود را در بازه های زمانی مختلف بررسی کنید و ببینید گوسفندان شما چگونه در حال رفت و آمد هستند. اگر گوسفندی نتواند به خوبی حرکت کند ممکن است دچار بیماری های مربوط به سم (لنگش) یا مسائل دیگر شده باشد.
در کل مراقبت از سم گوسفندان را به دلیل اهمیت که دارد، جدی بگیرید. درد ناشی از سم درد یا پا درد تاثیر به سزایی بر ضریب تبدیل این حیوانات می گذارد.

 

در افشارشیپ بخوانید: آموزش و راهنمای کامل پرورش گوسفند

تجهیزات مورد نیاز برای عملیات سم چینی گوسفند:

اصلی ترین ابزار موردنیاز جهت چیدن سم گوسفند، گاو و بز قیچی مخصوص این کار می باشد. البته امروز به خصوص برای گاو های بزرگ جثه دستگاه های ویژه ای جهت چیدن سم ساخته شده که در واحدهای صنعتی دامپروری از آنها بیشتر استفاده می شود.
به جز قیچی بهتره برای مراقبت از دستان خود از دستکش نیز استفاده شود. تهیه یک محلول ضدعفونی و سم گیر برای تمیز کردن فضولات جمع شده میان سم نیز ضروری می باشد.

نحوه و اصول کوتاه کردن یا سم چینی گوسفند :

برای شروع از ناحیه بیرونی و جلویی سم شروع کنید و تا زمانی که سم به سطح صافی برسد به چیدن ادامه دهید.
برای پشت سم نیز همین کار را انجام دهید تا لبه سم صاف و هم سطح با کف سم شود. سپس داخل سم را با دقت زیادی تمیز و ضدعفونی کنید و مراقب باشید این کار به خوبی انجام شود، چراکه باکتری ها و میکروب های می تواند عفونت های خطرناکی را پس از سم چینی ایجاد کنند.

چیدن سم گوسفند و بز

چنانچه به دنبال یافتن مرکزی شناخته شده جهت خرید گوسفند زنده در تهران هستید، این لینک را دنبال نمایید.

گندیدگی سم

عامل بیماری گندیدگی سم گوسفند میکروبی بی هوازی و بدون هاگ است . این میکروب در مکان های خشک بیش از 2 هفته دوام نداشته و در صورتی که آغل مرطوب باشد، قادر است تا یک ماه زنده بماند. همچنین در لجن زارها و نقاط باتلاقی در تمام مدت زمستان زنده می ماند، محل های گرم و مرطوب بهترین عامل جهت محافظت این میکروب می باشد.

از علایم این بیماری لنگش شدید و ناگهانی پا که معمولا در یک پا هست، مهمترین علامت بیماری می باشد که ممکن است به دنبال آن واکنش خفيف عمومی همراه با تب شدید و کاهش تولید شیر اتفاق افتد. گاهی واکنش عمومی با بی اشتهایی و در نتیجه لاغر شدن دام توام می شود. ضایعه مشخص بیماری در پوست ناحیه بالایی بین انگشتان مشاهده می شود که به تدریج متورم شده و شکاف در آن ایجاد می گردد. ارتباط قسمت شاخی سم با بافت زیر آن قطع و قسمت شاخی بلند می شود.

لنگش گوسفندان

معمولا ترشح چرکی به میزان زیاد به ندرت دیده می شود ولی حاشیه شکاف با مواد نکروز پوشیده شده و ضایعه، بوی بدی دارد. در بررسی پس از مرگ چرک در مفاصل غلاف زردپی دیده می شود.
برای درمان بیماری از آنتی بیوتیک های مناسب از راه غیر خوراکی و نیز درمان موضعی ضایعات می توان استفاده نمود. به هنگام مشاهده بیماری، تزریق عضلانی پنی سیلین جی به میزان 22000 واحد برای هر کیلوگرم وزن بدن دو بار در روز توصیه می گردد. همچنین از اکسی تتراسایکلین به میزان ده میلی گرم برای هر کیلوگرم وزن بدن به صورت داخل وریدی نیز می توان استفاده نمود. درمان موضعی در مراحل اولیه بیماری ضروری نمی باشد. ولی در موارد لزوم ابتدا باید موضع تمیز و سم اصلاح شده و سپس با محلول پنج درصد سولفات مس ضدعفونی شود.

همچنین استفاده از پمادهای ضدباکتریایی در موضع نیز می تواند موثر باشد. در زمان بروز نشانه های ابتدایی برای بیماری تورم و لنگش پا، برای مبارزه بهتر و با سرعت با بیماری، در مدت 2 تا 4 روز بهبود خواهد یافت. استفاده از حمام های سم حاوی فرمالین 3 تا 5 درصد آنتی بیوتیک، کات کبود یا سولفات مس 5 درصد یا سولفات روی 10 تا 20 درصد پیشنهاد می شود.

درمان عفونت سم گوسفند

برای اثر بخشی بیشتر می بایست گوسفندان را پیش از بردن به حمام سم، از درون یک محفظه آب بدون هیچ ماده افزودنی عبورد دهید. هدف از حمام دادن قبل از حمام درمانی، رفع مواد آلی موجود روی اندام های حرکتی و کاهش آلودگی حمام اصلی می باشد. مناسب ترین مکان جهت حمام سم گوسفند ، بخش خروجی راهروی سالن شیردوشی واحد دامپروری است. پیشنهاد می کنیم گوسفند ها بعد از اینکه از قسمت حمام سم خارج شدند در قسمتی تمیز و بدون رطوبت حدود نیم ساعت بماند . این بازه باعث خشک شدن مایع اضافی موجود و انجام عملیات درمانی موثر خواهد شد.

برای آشنایی با بهترین روش چیدن پشم گوسفند ، توصیه می کنیم این مطلب از افشار شیپ را نیز بخوانید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا