نحوه نگهداری از گوسفندان و بزها در زمستان

نحوه نگهداری از گوسفندان و بزها در زمستان

مراقبت از انواع دام زنده در فصل سرما

اگر در زمینه دامپروری و پرورش دام زنده فعالیت می کنید با سردشدن هوا و شروع فصل زمستان باید به فکر راه هایی برای گذراندن این فصل و مراقبت از گوسفندان و بزهای خود به بهترین شکل ممکن باشید.

اگر چندین سال از شروع فعالیت تان در این زمینه کاری گذشته باشد، حتما با برخی از چالش های مرتبط با این فصل آشنا هستید. مقابله درست نکردن با این چالش ها گاهی اوقات منجر به واردن آمدن خسارت مالی زیادی به گله گوسفندان و بزها ی شما وارد می کند.

مراقبت از گوسفندان و بزها در فصل زمستان با فصول دیگر کاملا متفاوت است. در این فصل به دلیل پایین بودن دمای محیط باید از نوع تغذیه و مناسب بودن محل نگهداری این حیوانات مطمئن شوید.

در این مقاله از وب سایت افشارشیپ تمام آنچه که باید در مورد مراقبت و چگونگی نگهداری از گوسفندان و بزها در زمستان بدانید را در اختیار شما دامدارانی که به دنبال آموزش بهترین نکات جهت پیشبرد کسب و کار خود هستید، قرار خواهد داد.

دمای دامداری

مهم ترین عواملی که باید برای مراقبت از گوسفندان و بزها در زمستان مطلع باشید عبارتند از:

آب :

برخلاف باور عموم دامداران، درجه حرارت آب برای مصرف حیوانات بسیار اهمیت دارد. به عنوان صاحب یک گله سودده باید سلامت این حیوانات را با تنظیم دمای آب مصرفی مدیریت کنید تا منبع آب ذخیره واحد دامپروری شما به هیچ وجه یخ نزند.
آب تازه و تمیز مهمترین عامل برای کاهش خطر بیماری گوسفندان و بزها در زمستان محسوب می شود.

اگر دمای آب خیلی پایین بیاید، ممکن است با سطل های آب یخ زده‌ای رو به رو شوید که هیچ گوسفند و بزی تمایل به خوردن از آن را نداشته باشد. از آنجایی که آب برای زندگی ضروری است، باید بدانید که چگونه بدن دام زنده خود را در طول زمستان در جهت بهبود ضریب تبدیل هیدراته نگه دارید.

اگر منبع آب دائماً جاری مانند رودخانه یا نهر که یخ نمی زند ندارید، تنها راه برای جلوگیری از یخ زدن آب مصرفی گله شما استفاده از تجهیزاتی همچون آبخوری های اتوماتیک، مخزن آب مجهز به آب گرمکن و … می باشد که دمای آب را در حد مطلوب نگه دارد. به هر حال متعادل بودن دمای آب باعث می شود که مصرف این ماده مهم و حیاتی برای گوسفندان و بزها کاهش پیدا نکند.

اگر تصمیم به استفاده از بخاری یا مخزن های گرمایشی دارید که از برق استفاده می کنند، باید آنها را مرتبا بررسی کنید تا مطمئن شوید که خطر برق گرفتگی جان گله گوسفندان و بزهای شما را تهدید نمی کند.

راه هوشمندانه و کم ریسک برای آزمایش تجهیزات الکتریکی استفاده از یک مولتی متر معمولی و در دسترس می باشد.
در خصوص این مورد فراموش نکنید که کیفیت آب را باید همواره بسنجید. اگر حیوانات شما از آب گل آلود، کثیف و سرد استفاده می کنند، نباید انتظار چندانی برای سالم ماندن آنها داشته باشید.
چنانچه از توانایی خرید تجهیزات گرمایشی لازم برای گرم کردن آب در زمستان را ندارید، بهتره حداقل به صورت دستی آب را گرم کنید و در اختیار گوسفندان و بزها قرار دهید.

 

ویژگی های یک پناهگاه خوب برای مراقبت از گوسفندان و بزها در زمستان:

محل نگهداری از دام زنده
برای اینکه قادر باشید حیوانات خود را گرم نگه دارید، باید برای آنها یک پناهگاه خوب و مناسب بسازید. نوع و تجهیزات این پناهنگاه بسته به منطقه جغرافیایی، تعداد و نوع دامی که قصد نگهداری از آن را دارید متفاوت است.
برخی گونه های دامی و برخی نژادهای پوشش بدن ضخیم تری نسبت به سایر حیوانات دارند و می توانند سرمای بیشتری را تحمل کنند.
نکته مهمی که در خصوص گرما کردن این پناهگاه یا جایگاه نگهداری دام زنده وجود دارد این است که باید به بهینه ترین شکل ممکن فصای این پناهگاه در زمستان گرم شود و تهویه مناسبی نیز داشته باشد.

درباره ویژگی های جایگاه نگهداری بز و گوسفند اینجا بیشتر بخوانید.

موارد مهمی که برای پناهگاه گوسفندان و بزها در زمستان نیاز دارید عبارتند از:

تهویه :
ممکن است برای اینکه بخواهید گرمای درون پناهگاه به خوبی استفاده شود، تمام منافذ و خروجی های این محیط را ببندید اما همانطور که اشاره کردیم، تهویه زمانی که دمای هوا سردتر شود، اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. براساس شرایط مختلف بهتره به حدکافی پنجره و تجهیزات تهویه هوا را در پناهگاه تعبیه کرده باشید.

اگر گردش هوای کافی در این محیط وجود نداشته باشد، ممکن است دام شما دچار مشکلاتی ریویه مختلفی مانند ذات الریه شود.
دو نشانه مهم برای تشخیص مناسب بودن میزان گردش هوا در جایگاه این است که اولا در هنگام صبح و ورود به این محیط چشم شما دچار سوزش ناشی از تجمع گاز نشود و دوم اینکه بر روی سقف قطرات آب جمع نشده باشد.

برای اینکه دچار مشکلات جدی ناشی از عدم تهویه مناسب در پناهگاه نگهداری گوسفندان و بزها نشوید، حتما مراقب این دو عامل باشید.
در ضمن به جز تهویه، مورد اساسی دیگر خیس نبودن بستر پناهگاه می باشد. دام های گله شما برای استراحت در شب نیاز به فضایی خشک و گرم دارند.

خوراک:

خوراک گوسفند و بز در زمستان

 

اگرچه نیاز غذایی هر نوع دام زنده اعم از گوسفند، گاو و بز با یکدیگر متفاوت هستند اما به طور معمول نوع خوراک اصلی ترین موردی است که هر دامدار باید همیشه به کیفیت و کمیت مصرف آن به خصوص در طول فصل زمستان دقت داشته باشد. قبل از شروع فصل سرما با خرید و انبارکردن علوفه و غلات به مقدار کافی به جز صرفه جویی مناسب از لحاظ مالی، می توانید با دغدغه کمتری به سایر بخش ها بپردازید. نوع و مقدار خوراک مصرف گوسفندان و بزها ی سلامتی و تولید محصولات دامی این حیوانات را تا حدودی قابل توجهی تضمین می کند.

گل و لای محیط جایگاه را تمیز کنید:
با بدتر شدن شرایط آب و هوایی و بارش باران و برف به خصوص در مناطق روستایی و عشایری به دلیل ایجاد گل و لای و لجن، حرکت بر روی زمین برای حیوانات دشوار می شود. این مورد نه تنها حرکت حیوانات را با مشکل مواجه می کند بلکه باعث تجمع آلودگی و ایجاد بیماری در سم گوسفندان و بزها نیز خواهد شد.

اگر در میان اعضای گله خود لنگش، زخم سم و عفونت را مشاهده کردید، بلافاصله از دامپزشک جهت معاینه گوسفند و بز بیمار درخواست کمک کنید.

سایر مسائل بهداشتی که باید مراقب آنها بود:
در حالی که این مشکلات سلامتی ممکن است در هر زمان دیگر به غیر از زمستان رخ بدهد اما مراقبت از آنها برای گسترش نیافتن در این فصل بسیار مهم تر می باشد.

شپش ها و کنه ها:

شپش ها و کنه ها در زمستان تمایل دارند در میان پشم و کرک گوسفندان و بزها پنهان شوند. ضدعفونی کردن جایگاه و بدن این حیوانات برای مقابله با این دو عامل بیماری زا در زمستان حائز اهمیت است.

کوتاه کردن سم ها:
در زمستان کوتاه کردن سم های بیشتر یک اقدام احتیاطی محسوب می شود و باعث خواهد شد که دام شما بر روی یخ یا برف لیز نخورد و دچار بیماری های مربوط به سم نشود.

واکسیناسیون:
قبل از شروع زمستان برای مراقب از گوسفندان و بزها و حتی گاوها باید مطمئن شوید که همه حیوانات شما واکسیناسیون را انجام داده باشند.

نتیجه گیری:
در نهایت به عنوان یک دامدار باید متوجه شده باشید که مراقبت از هر نوع دام زنده در فصل زمستان بسیار چالش برانگیز است، به خصوص اگر اولین سالی باشد که این کار را انجام می دهید. با این وجود در این راهنما سعی کردیم تمام اطلاعات لازم را تا حد امکان به شما دامپروران گرامی منتقل کنیم.

جدای از موارد ذکر شد اگر به حیوانات خود به درستی رسیدگی کنید و از لحاظ تغذیه و معاینات دامپزشکی مشکلی وجود نداشته باشد، این فصل را به خوبی می توانید به اتمام برسانید و خود را آماده استقبال از یک بهار پر رونق تر نمایید.

جهت خرید گوسفند زنده در تهران این مطلب را از دست ندهید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا